• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

Hakkımızda

  

   " Muhacir diye küçümsenenler, tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar, yani düşmanla sonuna kadar döğüşenler, çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak, çekilmek nedir bilmeyenlerdir."

 "Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır."

                                              17 Ocak 1931  M. Kemal Atatürk
BİZ KİMİZ ?

Bizler, "Lozan Nüfus Mübadelesi" sonucunda, Selanik Sancağına bağlı Kılkış (Avrethisar) kazası, Pikova Köyünden, 27 ARALIK  1923  tarihinde ayrılarak,  Babaeski, Karahalil Köyüne iskan edilen bir ailenin çocukları ve torunlarıyız. Rıza Dedemizin kız kardeşi Refia (Refiye) Hanım ise eşi ile birlikte 1926 yılında Konya Akşehir'e iskan edildiler. Bu nedenle; Rıza Akkoyun Dedemizin ve kız kardeşi Refia Tekiner Hanımın mübadele ile terketmek zorunda kaldıkları PİKOVA köyünün Anavatandaki yeni yaşamımızın kaynağı olmasından hareketle sitemize  internet  adresi  olarak   www.pikovamubadilleri.com adresini almayı uygun gördük.

Her geçen gün, evlilikler ve doğumlar sonucu sayımız  artmakta ve aile ağacımız dal budak sararak hızla genişlemektedir. Şu anda ailemizin 7.nci kuşak MÜBADİL TORUNLARI yürümeye, koşmaya başlamış bulunmaktadır.

İşte bu nedenle çocuklarımızın ve torunlarımızın birbirlerini tanıyarak, birbirleriyle haberleşerek, akrabalık bağlarını koparmadan, atalarının nereden, ne şartlarla ve nasıl geldiklerini, kısacası, geçmişlerini unutmadan, bir arada büyümelerini, iyi günlerinde kötü günlerinde beraber olmalarını sağlamak amacımızdır.

Aile bireylerimiz; Türkiye Cumhuriyetine, Yurdun bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve devrimlerine, hukukun üstünlüğüne inanan laik, demokratik, özgür, dürüst  ve yurda faydalı bireyler olarak yaşamayı hedeflerler.

Sitemiz tüm siyasi fikirlerden, partilerden ve günlük politikadan uzak durur, hiçbir ticari gaye ve kişisel çıkar gütmez, ticari reklam alınmaz. Zaman içinde gelişmeye, yeniliklere, müsbet fikirlere ve yapıcı eleştirilere açıktır.

İster anne, ister baba tarafından akraba olalım (Soyadımız ne olursa olsun) hepimiz bu sitenin doğal üyeleriyiz. Birbirimizi saygı ve sevgiyle kucaklayalım, bu site vasıtasıyla haberleşelim. Bizlere büyüklerimizden intikal eden anı, belge ve fotoğrafları paylaşalım. Forum sayfamızda istediğiniz konularda bilgilerimizi, fikirlerimizi, anılarımızı, belgelerimizi ortaya koyalım.

Bununla beraber, onayı alınmadan, hiçbir yakınımızın bilgi ve fotoğrafları paylaşılmayacak, üçüncü şahısların bizlere ait özel fotoğraf ve şahsi bilgilere ulaşmasını engellemek gizlilik prensibimiz olacaktır.

Güzel günlerde hep birlikte olmak dileği ile.

www.pikovamubadilleri.com

-önemli açıklama -

*
   wwwpikovamubadilleri.com sitemiz,
  kullanılan her türlü belge, doküman, fotoğraf ve dosyaların asıllarını barındırmamaktadır.

*
   Şayet varsa, Hak sahibinin talebi doğrultusunda ilgili doküman derhal sitemizden kaldırılacaktır. Bu sitede telif hakkına sahip olduğunuz bir çalışmanız varsa lütfen ilgili konunun linkini de belirterek bize yazınız.  

*
   Sitede verilen linklerin yasalara aykırı kullanımı karşısında oluşabilecek her türlü zarar, sorumluluk ve sorundan pikovamubadilleri.com sorumlu değildir.

*   Sitemiz TİCARİ AMAÇ TAŞIMAZ, reklam kabul etmez, günlük siyasetten uzaktır,   IRK, MİLLİYET, DİL, DİN, KÖKEN, MEZHEP ve CİNSİYET ayırımı yapmaz.

*
Sitemiz sadece, Balkanlar, Trakya, Rumeli ve Makedonya coğrafyasında yaşayan Tüm bireylerin kardeşliğini ve barışı desteklemeyi amaç edinmiştir.
 
* Amacımız doğrultusunda, geçmişte yapılan hataların bir daha tekrarlanmaması, kimsenin doğup büyüdüğü topraklardan koparılmaması
  en büyük dileğimizdir.