• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

SİLİVRİ MÜBADELE EVİ VE MÜZESİ RESTORASYON ÇALIŞMALARINDA SONA YAKLAŞILIYOR.

Aralık ayında olmamıza karşın devam eden ılık ve güzel bir havadan istifade ile Silivri'de devam etmekte olan Mübadele Evi ve Müzesi restorasyon çalışmalarını yerinde görme fırsatına eriştik.

Tamamlandığında Mübadele Evi ve Müzesi olarak faaliyete geçecek olan yapılar Fatih Mahallesinde Kale İçinde Havuzlu Meydan'da yer alıyor. 

   Fotoğraf: Bahadır Akkoyun 

Burada metruk olarak bulunan 3 adet tarihi ev, restore edilerek değerlendirilmek üzere bir önceki Belediye Başkanımız Özcan Işıklar tarafından 2015 yılında istimlak edilerek kamulaştırılmıştı.

2022 yılında ise şimdiki Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz tarafından bu yapılarda aslına uygun olarak inşaat ve restorasyon çalışmaları başlatıldı. Her iki başkanımıza da yaptıkları güzel işlerden dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır.

   Fotoğraf: Bahadır Akkoyun

Çalışma alanını ziyaretimde, başından beri tüm çalışmaları bir başına üstlenen Kemal Ustamızla da tanışma fırsatım oldu. Güzel bir tesadüf eseri kendisi de bir Mübadil Çocuğu ve yaptığı güzel işlerle gurur duyuyor. Ellerine sağlık. 

   Fotoğraf: Bahadır Akkoyun


Yapıların yer aldığı Havuzlu Meydan, yeniden düzenlendiğinde Silivri için gerçek bir cazibe merkezi olacak. Eski Silivri kalesi içinde yer alan Kale Park'a yakınlığı da göz önüne alınır ve yakın civarda mevcut tarihi yapılar da restore edilirse Silivri gerçek kimliğine ulaşacaktır. 

Bu arada Fatih Mahallesinde (Havuzlu Park'a çok yakın konumda) bulunan ve 1300 yıllık Bizans Sarnıcı ve Bizans Sarnıcının üzerinde bulunan Alexios Apokaukos Kilisesinin yerine yapılan Fatih (Fethiye) Camii bölgesindeki restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Alexious Apokaukos Kilisesi Silivrinin fethinden sonra cami olarak kullanılmaya başlanmış ve bir minare eklenmiş. 1980 yılında ise bu cami daha fazla ayakta kalamamış ve yerine yeni bir cami inşa edilmiş. Caminin şadırvanından altta bulunan tarihi sarnıca su dolması nedeniyle cami geçici olarak ibadete kapatılarak restorasyon çalışmalarına başlanmış. Şu anda alan paravanlarla çevrilmiş durumda ve çalışmalar sürüyor.  

   Fotoğraf: Bahadır Akkoyun
                                                                       Kale Park Kapı girişi.

Çalışmaların bir an önce tamamlanıp Mübadele Evi ve Mübadele Müzesinin açılışını görmek en büyük dileğimiz. Darısı Mübadelenin Başkenti Tuzla'nın başına diyelim.

Sağlık dileklerimizle saygılar sevgiler.

Silivri gezimde çektiğim tüm fotoğraflar web sitemizin FOTO GALERİ bölümünde görülebilir.

Silivri Belediyesi Mübadele Müze evinin tarafımdan çekilen tüm fotoğraflarını da sitemizin FOTO GALERİ Bölümünde inceleyebilirsiniz. 

Yorumlarınızı, gördüğünüz eksik veya hatalı konuları lütfen paylaşınız.

Bahadır Akkoyun
17 Aralık 2022

NOT: 10 OCAK 2023 Tarihindeki ziyaretimde inşaat tamamlanmış ve iskele sökülmüştü, kapılar ve camlar takılmış, ince işler devam ediyor ve bahçe duvarı örülüyordu. Kemal ustamız yoğun, iş başındaydı. Ellerine ve emeğine sağlık. (Aşağıdaki Fotoğraf)

   

Mübadele Meydanında, Mübadele Temalı duvar panoları da bitmek üzereydi. Kendisi de bir mübadil torunu olan Ressam Sezgin Dinçay iş başındaydı. Ellerine ve emeğine sağlık. Onun fotoğrafını da paylaşmayı görev bildim. (Aşağıdaki Fotoğraf)
  
562 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın