• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

ARİF ŞENTÜRK'Ü KAYBETTİK. RUMELİ TÜRKÜLERİMİZ ÖKSÜZ KALDI.

ARİF ŞENTÜRK, 1941
 yılında, Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin üç büyük şehrinden biri olan Kumanova'da dünyaya geldi. (Diğer şehirleri ÜSKÜP ve MANASTIR' dır). Türk
 Halk Müziği Sanatçısı, Kaynak kişi, derlemecidir.  Rumeli Türkülerinin usta yorumcusudur.

Annesi Boşnak asıllı Fikriye Hanım, babası Arnavut asıllı İsa Bey dir. Toplam 10 kardeştirler. İlk ve orta öğrenimini Kumanova' da yaptı. 1956 yılında, henüz 14 yaşındayken, ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti.

Önce Kırklareli' nde yaşadılar sonra İstanbul Zeytinburnu' na taşındılar. Küçük yaşta çalışma hayatına atıldı, okuma fırsatı bulamadı. Otuzlu yaşlara kadar pek çok işte çalıştı, ailesinin geçimine yardımcı oldu. Marangozluk, hakemlik, berberlik yaptı, boks ve futbolla uğraştı. Bakırköy Halkevi Müzik okulunda amatörce müzik eğitimi aldı. 1975 yılında TRT 'nin açtığı Amatör Sesler yarışmasında Nida Tüfekçi tarafından beğenilerek müzik hayatına atıldı. Müzik yaşamı boyunca 12 adet albüm yaptı, film müzikleri yaptı, çeşitli dizilerde ve filmlerde rol aldı. "Deryalar", "Ramizem" ve "Safiye" gibi meşhur Rumeli Türkülerini derleyerek halk müziğimize kazandırdı. 15 Şubat 2022 günü 82 yaşında İstanbul'da yaşama veda etti. Evli olup iki oğlu bulunmaktadır. 

 

KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ ve KUMANOVA

  
456 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın