• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

KUŞADASI SELANİK MÜBADİLLERİ ve RUMELİ GÖÇMENLERİ DERNEĞİMİZİN 7.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Ahmet ALTUNSOY, Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Derneği Genel Başkanı.

28 Mart 2021'de derneğimizin 7. Olağan Genel Kurulu toplandı. Geride bıraktığımız dönemi değerlendirdik, gelecek iki yıl için  projelerimizi konuştuk, yeni yöneticilerimizi seçtik.

Genel Kurulumuz, her ne kadar covid-19 salgını ve önlemleri gölgesinde yapılmış ve üye katılımı sınırlı kalmış olsa da,  Mübadele Evi bahçesinde son derece samimi, serbest ve dayanışmacı bir ortam vardı!..

2008'de Aran Han'daki, küçük bir ofiste oluşturulan derneğimiz,  yıllar içinde, geleneksel hale getirdiği Mübadele Anma etkinlikleri, ata memleketlerine yapılan ziyaretler ile bu önemli tarihsel olayın, "Mübadelenin" Kuşadası'nda bilinmesine, anlaşılmasına katkıda bulundu. 

Bu vesileyle, kurucu Süleyman Aran ve ilk girişim kuruluna şükranlarım ile vefat ederek aramızdan ayrılanların aziz anılarına saygımı bir kez daha ifade ediyorum.

DERNEĞİN ATILIMI: MÜBADELE EVİ'NİN AÇILIŞI

Derneğimizin büyük atılımı, üyeleri ve mübadil kuşaklar dışında, geniş halk kesimleriyle buluşup kaynaşması kuruluşunun, 10. yılında Kuşadası'nda Mübadele Evi'ni açması olmuştur.

Kuşadası Belediyesi'nin 2014-2019 Başkanı Özer Kayalı'nın anlayış ve o dönem belediyesi yönetimin desteği ile 30 Ocak 2019'da Kuşadası Mübadele Evi'ni açılması ise derneğimizin sıçramasında bir kilometre taşı olmuştur.

Öyle ki, Kuşadası Belediyesi'nin mevcut yönetimi ve Bşk. Ömer Günel'in,  "Mubadele Evi'ni" kapı dışarı etmesi, derneğimizi ve üyelerini "tökezletmek bir yana",   kültürümüzü ve yerel tarihi savunma güdüsüyle daha güçlü bir kenetlenmeye ve dayanışmaya evrilmiştir.

Taşınarak, 30 Ocak 2020'de yeni adresinde açılışını yaptığımız Kuşadası Mübadele Anı Evi; 106 olan üye sayısının 303'e yükselmesi; dernek üyelerimizin ve mübadil dostlarımızın,  Mübadele Evi Hesabına yaptıkları bağışlardaki artış, dernek kümelerinin ahenkli ve giderek kapsamı genişleyen etkinlikleri bu durumun somutlaşmış halidir!


Bu gün artık, Kuşadası Mübadele Derneği ile Mübadele Evi'nin Kuşadası'nın sosyo-kültürel ortamında gözardı edilemeyecek, fark edilen, saygın bir konumu vardır. Üyelerimizin, dernek kümelerimizin başlattıkları çalışmalar -pandemi koşullarında dahi, kesintiye uğratmadan çevrimiçi (online, internet üzerinden de olsa) sürmekte, önemli bir birikim yaratmaktadır.

TEŞEKKÜRLER..

24 Ağustos 2019'daki Olağanüstü Genel Kurul'da, derneğimize ve Mübadele Evi'mize dışardan yapılan bir müdaheleyi kolaylıkla  bertaraf eden; kararlı bir duruş ve çalışmayla derneği büyütüp, Mübadele Evimizi daha da geliştiren geçen dönem yönetim kurulumuzdaki üyelerimizden Serpil Aygüneş, Gülşen Gürgün ve Özlem Parlatan bu dönem yönetimde görev almadı.

Her üç üyemizin de derneğimize yönetim kurulu üyesi olarak bu güne kadar yaptıkları değeri ölçülemeyecek katkları ve çalışmaları için teşekkür ediyorum. Katılımcı-birlikte yönetim gereği her bir üyemizin, yönetim kurulu üyesinden farksız olduğunu ve "sorumluluk" taşıdığını biliyoruz

GÖREVLER

Toplantıda da konuşulduğu gibi, önümüzdeki dönem -pandemi koşulları gözetilerek- dernek hedefleri ve vizyonu ana hatları ile şöyle çizildi:

  • Dernek Kümeleri ve çalışmalarının geliştirilerek sürdürülmesi,
  • Dernek üye yapısı ve statüsüne özen getirilmesi,
  • Dernek kurumsallaşması, mali yapının güçlendirilmesi,
  • Derneğin gençleştirilmesi - gençler ile bağlar
  • Sivil toplum diyaloğunun Kuşadası'nda geliştirilmesi
  • Aydın ve Bölge Mübadil kuruluşları ile  diyalog geliştirilmesi,
  • Derneğin taşınmaz edinmesi

Tüm üye ve dostlarımızın, üyelerimiz-Kuşadası ve Ülke faydasına olacak yukarıda konulan hedeflerimize ilişkin destek ve katkılarını, öneri ve yol göstericiliklerini bekleriz!..

Ahmet ALTUNSOY, Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Derneği Genel Başkanı. 28 Mart 2021

  
993 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın