• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

KUŞADASI MÜBADELE EVİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Aşağıda okuyacağınız bölüm KUŞADASI MÜBADELE DERNEĞİ WEB Sitesinde 14 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan yazıdan alınmıştır.
 
Kuşadası Belediye Bşk. Özer Kayalı ve dernek bşk. Ahmet Altunsoy
Protokol İmza töreninde


Kuşadası Belediyesi ile derneğimiz (Selanik Mübadilleri, Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği) arasında, "Kuşadası Mübadele Evi ve Kahvesi"ne ilişkin Ortak Hizmet Protokolü, 13.11.2018 tarihi itibariyle geçerli olmak üzere imzalandı.

Kuşadası Belediye Bşk. Özer Kayalı, dernek yönetimizi kabulünde

Kuşadası Belediye Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ile Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Derneği Başkanı Ahmet Altunsoy arasında imzalanan ortak hizmet protokolü ile teslim edilen bina, Kuşadası çevresinde yerleşik muhacir-mübadil tarih ve kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenecek.

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan, Kuşadası Belediye Bşk. Özer Kayalı "Mübadele Evi-kahvesi için karar sürecinin çok önceden tamamlanmış olmasına karşın, restorasyonu yapılan binanın eksikleri ve teslimindeki gecikme dolayısıyla bu günlere kalındığını" belirterek şunları söyledi:"Kuşadası tarihi liman ve kültürel rotalar projemiz güzergahındaki Camiatik Mahallesi, Yıldırım Caddesi üzerinde yer alan Kuakmer, Çalıkuşu Evi'nin yanına  Mübadele Evi ve Kahvesi de eklenmiş bulunmaktadır. Böylelikle bir yandan yerel tarih ve kültür değerimize katkı sağlanır iken, diğer yandan yerli-yabancı turistler için rotamızı zenginleştirmektedir." 

Belediye Bşk. Özer Kayalı ile dernek yöneticilerimiz, günün anı fotoğrafı için poz verdiler..
Dernek bşk. Ahmet Altunsoy da, protokol imza tarihinin, derneklerinin açılışının 10. yıldönümüne denk gelmiş olmasını hoş bir raslantı olarak nitelendirerek, " Bu sürecin, istediğimiz gibi sonuçlanması için başta Kuşadası Belediye Bşk. sayın Özer Kayalı olmak üzere; yanımızda duran, destek veren ya da perde gerisinde katkısı olan tüm arkadaşlara ictenlikle teşekkür ederim.  Bel. meclisi üyeleri Nurettin Ozturk, Bayram Bayaozlu, Tufan Asrav, Ferah Sürekci ve diğer adını anamadığım üye ve dostlarımıza da şükranlarımızı sunuyorum" dedi.

Kuşadası Mübedale Evi ve Kahvesi
Camiatik Mahallesi, Yıldırım Caddesi, 47, KUŞADASI
Kuşadası Belediyesi ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) iş birliğiyle restore edilerek Türk Kahvesi Evi adıyla hizmete açılan tarihi bina,  imzalanan bir protokolle Mübadele ve Türk Kahvesi Evi olarak kullanılmak üzere Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Derneği’ne tahsis edildi.

Kuşadası Belediyesi tarafından GEKA desteğiyle yürütülmekte olan Tarihi Kuşadası Limanı ve Kültürel Rotalar Projesi kapsamında restore edilerek 7 Eylül’de açılışı yapılan iki tarihi binadan birisi olan Türk Kahvesi Evi, bundan böyle “Mübadele ve Türk Kahvesi Evi” adıyla hizmet verecek.Not: Yukarıda okuduğunuz bölüm KUŞADASI MÜBADELE DERNEĞİ WEB Sitesinde 14 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan yazıdan alınmıştır.

  
1930 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın