• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

SELANİK HORTACI CAMİİ / ROTONDA MABEDİ

www.pikovamubadilleri.com

 SELANİK SİNAN PAŞA / HORTACI CAMİİ (ROTONDA)
Yapılışı 5. Yüzyıl.
 

Fotoğraf: Bahadır Akkoyun                                             6 Ağustos 2013 

Rotonda Mabedi Miladi 306 yıllarında Roma İmparatoru Galerius Sezar’ın hükümdarlığı esnasında Zeus Tapınağı olarak yapılmıştır. Mabet  silindirik bir yapıya sahip olup Galerius Zafer Takının da üzerinde bulunduğu Zafer Bulvarındaki Tetrarchy Dönemine ait saray kompleksi üzerine konumlandırılmıştır.

5. YY Erken Hristiyanlık döneminde ROTONDA gerekli tadilatlar yapılarak bir Hristiyan Mabedine dönüştürülmüştür. Bu amaçla Roma dönemine ait yapının DOĞU cephesi açılıp genişletilerek gerekli ilaveler yapılmış, BATI Cephesine bir narthex, (Son Cemaat Mahalli) GÜNEY cephesine ise iki adet şapel ilave edilmiş olup bunlara ait harabe bugün de görülebilir.Aynı yıllarda kilise içindeki duvar mozaikleri de benzersiz bir güzellikte yapılmıştır.

Bizans döneminde meydana gelen depremler sonucu anıt mabet  büyük hasar görmüş ve 9. YY da yapılan restorasyon sırasında kiliseye Hz. İsa’nın göğe yükselmesini temsil  eden bir fresk eklenmiştir. (Miraç Olayı)

Selanik Aya Sofya (Hagia Sophia) Kilisesinin 1523-1524 yıllarında camiye dönüştürülmesinden sonra 1590-1591 yıllarına kadar Rotonda Kilisesi, Selanik şehrinin Metropoliti (Piskoposluk Kilisesi) olarak kalmıştır.

1590-1591 yıllarında kilise, Yemen Fatihi Sadrazam Sinan Paşa Tarafından bir minare, mihrap ve minber ilavesiyle camiye dönüştürülmüş, daha sonrada Süleyman Hortacı Efendi Camii adıyla anılmaya başlanmıştır.