• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

SELANİK BEY HAMAMI

www.pikovamubadilleri.com

SELANİK BEY HAMAMI

II. Murad döneminde 1444 yılında yaptırılan Bey Hamamı Yunanistan’da ayakta  kalabilmiş  olan, Balkan’ ların en büyük hamamıdır.   

Evliya Çelebi, bu hamamın diğerlerinden çok üstün özelliklere sahip olduğunu yazar. Bugün Selanik'in kalbi sayılan en büyük caddesi Egnatia üzerinde olan bu hamam,1968 yılına kadar (“Loutra  Paradisos”)  “ Cennet Hamamı” adı altında kullanılmıştır.  Daha sonra kapanmış, bakımsız bir durumda kendi kaderine bırakılmıştır. Osmanlı dönemindeki bakımlı hali bugün hiç kalmamış olup, çok harap bir görünüm arz etmektedir.

Kalın kubbeleri yassı kiremitlerle kaplıdır. Hamamın en uzun ebadı 46 m. İki soğukluk hizasındaki en geniş yeri 32 metre, asıl sıcaklık tarafı 24 metredir. Yapı tamamen hatılsız yassı taşla yapılmıştır. Kadınlar ve erkekler bölümü ayrıdır. Kadınlar bölümü kapısı Meşrutiyet devrinde evkaf işlerindeki tarzda sıvanmış olup tertemiz bir işçiliği vardır. Hamamın göze en çekici gelen bölümü erkekler girişidir. 


Fotoğraf: Bahadır Akkoyun      www.pikovamubadilleri.com

Kitabesi, genel giriş kapısı üstünde üç satır Osmanlıcadır. Günümüzde de yerinde durmaktadır. Bu kitabeden Sultan Murad Hamamı'nın inşasının Cemaziyel Evvel 840'a (İkinci teşrin 1426) tamamlandığı anlaşılmaktadır.