• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

PREVEZELİ SON MÜBADİL SELAMİ ATAR

SON MÜBADİL SELAMİ ATAR

7 OCAK 2016 tarihli Tarafsız Bölge Haber’ den alıntıdır.

www.pikovamubadilleri.com 66 yıldan beri Körfez Avcılık ve Atıcılık Derneği’nin başkanlığını yapan Selami Atar, Doğduğu Preveze’den getirilen toprak ve zeytin dalı ile defnedildi. Geçen mayıs ayında en eski Bağkur girişli üyesi olduğu için SGK tarafından ödüllendirilen Atar’ın ölümü Preveze Postası tarafından da haber yapılarak, 'Onun ölümüyle Preveze’de Türklerin varlığıyla ilgili tarihi bir zenginlik sona erdi' denildi.

Gemlik İlçesi, 1924 yılında Gülcemal Vapuru’nun getirdiği Selami Atar’ı son yolculuğuna uğurladı. Uzun yaşamının yanı sıra Gemlik’in renkli simaları arasında yer alan Selami Atar henüz 5 yaşındayken, ailesiyle birlikte Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan mübadele sözleşmesi gereğince Gemlik’e geldi. Bir daha doğduğu toprakları göremeyen Selami Atar, geçen Cuma günü tedavi gördüğü Gemlik Devlet Hastanesi’nde vefat etti. Atar’ın cenazesi cumartesi günü Çarşı Camisi’nde kılınan namazın ardından Gemlik Mezarlığı’nda toprağa verildi. Atar'la birlikte mezara, geçen yıl doğduğu Preveze’den getirilen toprak ve zeytin dalı da konuldu.

66 YILLIK BAŞKANDI

Selami Atar, son Preveze Mübadili olmasının yanı sıra Gemlik’in sosyal yaşamında da ölünceye kadar yer aldı. 66 yıldan beri Körfez Avcılık ve Atıcılık Derneği’nin başkanlığını yapan Atar, 4 Nisan 2014’te yeniden başkan seçilmişti. Bu süre, Türkiye’de kesintisiz bir dernek başkanlığı görevi için rekor bir süre sayılıyor.

EN ESKİ BAĞKUR'LU

Atar, bu yılın Mayıs ayında da farklı bir alanda da ödül aldı. Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında, 15 Mayıs 2015’te SGK Bursa İl Müdür yardımcısı İsa Öztaş, beraberinde SGK Gemlik Şube Başkanı Sebahattin Duymuş ile birlikte Gemlik Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü’nde Selami Atar’ı ziyaret etti. SGK Bursa İl Müdür yardımcısı İsa Öztaş, SGK haftası nedeniyle yaptıkları araştırma sonucu Bursa bölgesinin yaşayan en eski Bağkur girişli üyesi olan Selami Atar’ı tespit ettiklerini belirtti. Selami Atar’ın 21 Ocak 1959 tarihinde Ticaret ve Sanayi Odası’na üye olduğunu 11 Ekim 1972 yılında da Bağkur girişi yaptığını ve 1979 yılında emekli olduğunu belirten Öztaş, Atar'a bazı hediyelerin yanı sıra, 1972 yılında Bağkur üyesi olduğuna ilişkin, üzerinde kendisine ait imzanın yer aldığı çerçeveletilmiş belgeyi hediye etti. 

4 çocuk babası marangozluktan emekli Selami Atar da, SGK’nın jestine teşekkür ederek, sağlığının son derece yerinde olduğunu söylemişti. Atar, "Marangoz olarak çalıştım. Emekli olup bıraktım. Marangozluk yapmak çok güzeldi. Ayrıca her hafta ava gidiyordum" demişti.

ÇOK BÜYÜK VE VARLIKLI BİR AİLEYMİŞ

Selami Atar’ın Gemlik’te yaşayan kızı Nurdan Atar Okumuş, Atar ailesinin Preveze’de Şeyh Hasanoğulları olarak bilindiğini belirterek şunları söyledi:

"Babamın amcası Halil, mübadele öncesi Preveze’de belediye başkanlığı yapmış. Aile çok büyük ve varlıklıymış. Kaleiçi Mahallesi’nde oturuyorlarmış. Gülcemal vapuruyla Gemlik’e getirilmişler. Geçen yıl Preveze’yi ziyaret eden Gemlikliler, ona zeytin dalı ve toprak getirdiler. Çok sevinmişti. O toprak ve zeytin dalı ile babamı defnettik. Babamın vefatıyla bir tarihi de kaybettik."  

PREVEZE POSTASI: TARİHİ BİR ZENGİNLİK SONA ERDİ

Selami Atar’ın vefat haberi Yunanistan’ın Preveze kentine ulaştı. Kentte yayın yapan Preveze Postası, okuyucularına, 'Son Müslüman mübadil yaşamını yitirdi' başlığıyla duyurdu. Atar’ın Preveze’de dünyaya geldikten sonra 5 yaşında Türkiye’ye göç ettiği belirtilen haberde, "Onun ölümüyle Preveze’de Türklerin varlığıyla ilgili tarihi bir zenginlik sona erdi" denildi.

7 Ocak 2016 tarihli Tarafsız Bölge Haber’ den alıntıdır.

Fotoğraf 7 Ocak 2016 tarihli Takvim Gazetesinden alıntıdır.

www.pikovamubadilleri.com

PREVEZE POSTA GAZETESİNİN  SELAMİ ATAR İLE İLGİLİ HABERİ AŞAĞIDADIR: