• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

Karahalil Köyünden ayrılan Rum Mübadillerin yerleştirildikleri köy: KOUMARIA (Kumaryani)

www.pikovamubadilleri.com

BABAESKİ / KARAHALİL KÖYÜNDEN  1923 DE AYRILAN  RUM MÜBADİLLERİN 

YERLEŞTİRİLDİKLERİ KÖY;     KUMARYAN  (KOUMARIA)

Babası KARAHALİL kasabasına ilk yerleşenler arasında bulunan  Reyhan Sayan’ın verdiği bilgiler ilgi çekicidir. Babası tahminen 1926’da Serez’in Komoryan köyünden kasabamıza mübadele ile gelmiştir. Kasabamızda hayatını sürdürürken bir gün köyde eskiden oturmuş olan Rumlardan birinin torunu dedelerinin doğup büyüdüğü yeri merak edip kasabamıza gelmiştir. Yunanistan göçmeni olduğu ve Rumca bildiği için Yorgi isimli Rum’a köyü kaynak kişimizin babası tanıtmıştır. Daha sonra Rumlar kasabayı birkaç kez daha ziyaret etmişlerdir. Onların da Yunanistan’a daveti üzerine kaynak kişimiz ve babası da göç ettikleri köyü ziyaret etme fırsatı bulmuştur. Komaryan köyüne gittiklerinde kaynak kişimizin babası büyük bir ilgi ve sevinçle karşılanmıştır. Köydekilerin nereden geldikleri sorulduğunda hemen hepsinin Karahalil’den oraya yerleştirildikleri anlaşılmış ve Yunanistan’daki Türk kafileye sevgi ve ilgi artmıştır. Rumlar Karahalil’de geçen eski günlerini hatırlamışlar ve Karahalil’in toprak verimliliğini anlatan o cümleyi söylemişlerdir: “Karahalil ovası, altın yuvası.” bu söz aynı zamanda Yunanistan’a göç ettirilen Rumların Karahalil’de bıraktıkları değerli eşyalarına da işarettir.

(Not: Yukarıdaki bilgi www.karahalil.bel.tr sitesinden alınmıştır. Karahalil Belediye Meclis Üyesi  Sayın Reyhan Sayan’ a  teşekkür ederiz)

KOUMARIA  KÖYÜ’nün  Eski adı Komaryan olup  Osmanlı kayıtlarında KUMARYANİ olarak geçmektedir.

Bugünkü Yunanistanının Merkezi  Makedonya bölgesinde, SEREZ (Osmanlı Dönemindeki adı SİROZ) şehrinin SKOUTARİ  Beldesine bağlı bir köydür. (Skutari köyünün adı Osmanlı kayıtlarında KÖPEKLİ olarak geçer) Sn. Sefer Güvenç’in yayınlamış olduğu  atlasta da mevcuttur.      

Konumu: Koumaria köyü, Serez’in 16 Km Güney  – Batısında yer alır. Strymonas Irmağının Kuzeyindedir.

SEREZ ile KUMARYANİ  arası karayoluyla 21 km olup, araba ile 35 dakikada gidilir. Yol güzergahı  ve civar köylerin eski isimleri aşağıdaki haritada gösterilmiştir.

NOT: Bugünkü Yunanistanda Merkezi Makedonyanın  IMATHIA Şehri  VERIA Kasabasına  bağlı bir KOMARIA Köyü daha mevcut olup, sadece isim benzerliği vardır ve Karahalil Köyünden buraya iskan edilen Rum Mübadiller bunlar değildir.

 www.pikovamubadilleri.com 
  
3872 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın