• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

AKŞEHİR HÜSEYİN TEKİNER İLKOKULU
www.pikovamubadilleri.com

Aşağıdaki bilgi Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesinden  alınmıştır.   

Akşehir Gazi Mahallesi Lütfi Bostanoğlu Caddesi No:118,  Hüseyin Tekiner İlkokulu Tarihçesi:

1988-1989 Öğretim yılının ikinci yarısında dönemin Konya valisi Necati ÇETİNKAYA tarafından okulun temeli atılmıştır..Akşehirli Eğitim  gönüllüsü merhum Rıza TEKİNER tarafından bağışlanan arsaya inşa edilen okul binasının inşaatı bir yılda bitirilerek 1989-1990 yılında 24 Mart’ta eğitim ve öğrenime açılmıştır.(Baba Rıza Tekiner sağda ve oğul Hüseyin Tekiner solda, Okul girişindeki panoda)

Rıza TEKİNER, Selanik, Kılkış (Avret Hisarı), Peykova (Osmanlı kayıtlarında Pikova ve bugünkü adıyla Agios Markos) köyünden Birinci Kuşak Mubadildir. Büyük Dedemiz Rıza Akkoyun'un kız kardeşi olan Refiye Tekiner'in oğludur. 1916 Doğumlu olup 1912 yılında Balkan Harbi sonrasında Akşehir'e yerleşmişler ve mübadele sonrasında Akşehir'e iskan edilmişlerdir. 

Hüseyin TEKİNER, Rıza TEKİNER’in oğludur. Rıza TEKİNER 1977 yılında trafik kazasında kaybettiği oğlu,makine mühendisi Hüseyin TEKİNER adına okul yapılması için arsasını Milli Eğitim Bakanlığına  bağışladı. Maddi destek verdi. Tamamlanıp eğime açılan okula Rıza TEKİNER’in isteği üzerine  Hüseyin Tekiner İlkokulu  ismi verildi.

Yeterli öğrenci bulunamaması nedeniyle iki kez kapanan okul uzun yıllar atıl vaziyette beklemiş daha sonra Akşehir Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından tadilat çalışmaları yapılarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa KONUK, Milli Eğitim Şube Müdürü Numan IŞIK  ve Köylere Hizmet Götürme Müdürü Şafak BİÇER ile birlikte bu okulun tadilat çalışmalarını takip ederek 2012-2013 Eğitim Öğretim yılında İlkokul olarak 3 Öğretmen 1 Hizmetli  29 Öğrenciyle 3.kez yeniden İlkokul olarak Eğitim Öğretime başlamıştır.
 
Tekiner Ailesinden anlamlı ziyaret

Akşehir Hüseyin Tekiner İlkokulu yapımını üstlenen Tekiner ailesi, 23 Nisan 2015 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri için okullarına gelerek törene katıldı.

(Akşehir İstasyon Gazetesi' nin 23 NİSAN 2015 tarihli Haberinden alıntıdır.)

Hüseyin Tekiner’in  kardeşleri  Suzan Kılınç ve Aziz Tekiner yaptıkları açıklamada: ‘Okulumuzu bir vesile ile ziyaret etmek istiyorduk. Bayram programı dolayısıyla kardeşimizin isminin yaşadığı okulumuzu ziyarette bulunmak istedik. Burada bulunmak öğrenciler ve öğretmenlerle paylaşımlarda bulunmak bizleri mutlu ediyor. Okula emek verenlere teşekkür ediyorum’ dediler. 

Tören sonunda okul adına Tekiner ailesine hediye takdim edildi. Okul aile birliği başkanı Nilgün Genç yaptığı açıklamada:  ‘Desteklerini okulumuzdan esirgemeyen Tekiner ailesine teşekkür ediyorum’ dedi. Öğrencilere tören sonunda hediyeler dağıtıldı. 

Haber: Keziban DOĞAN GÜN

 

Hüseyin TEKİNER İlkokulunun diğer fotoğraflarını sitemizin FOTO GALERİ sayfasında görebilirsiniz. Bu Fotoğraflar MEB Hüseyin Tekiner İlkokulu İnternet Sitesinden alınmıştır.

 www.pikovamubadilleri.com  

  
8808 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın