• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1923 SELANİK KILKIŞ PİKOVA KÖYÜ MUBADİLLERİ

PEYKOVA (AGIOS MARKOS) dan KARAHALİL'e .....

RUMELİ KÖKENLİ TANINMIŞ MÜBADİL, MUHACİR VE GÖÇMENLER


1912 Balkan Harbinden Günümüze kadar, Milli Mücadelemize, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna ve yücelmesine hizmet eden tüm Rumeli kökenli Mübadil, Muhacir ve Göçmenlerimize selam ve saygı olsun. Hatıraları ve hizmetleri unutulmasın.

(Alfabetik isim sırasına göre hazırlanmıştır)

ADALI HALİL, Kilise Köy / Yunanistan 1871-1927, 18 yıl Kırkpınar Başpehlivanı oldu. Adaiçi’nde doğduğu köy bugün Yunanistan sınırları içinde kalmıştır. Babası Pehlivan Kara Mehmet’tir. Kel Aliço’nun çırağıdır. Lakabı “Türk Aslanı” dır. Avrupa ve Amerika’da güreşler yaptı, dünya şampiyonlukları kazandı. Amerika’da, ünlü güreşçi Tom Jenkins’in güreşte kaburgalarını kırdığı için linç olmaktan zor kurtuldu. Oğlu Mustafa’da güreşçiydi ve Atatürk’ün faytonculuğunu yaptı. Mezarı Edirne Kasımpaşa Camiindedir. 

AFET İNAN, Prof. Doyran / Selanik 1908-1985 Yazar ve Tarihçi, Türk Tarih Kurumu Kurucusu. Kemal Atatürk’ün manevi evladıdır. Cenevre Üniversitesi mezunudur.  Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinde Devrim Tarihi kürsüsünün kurucusudur. Tam adı Ayşe Afet İnan’dır.

AHMET DERVİŞ Selanik, Asker, 1884-1932 Milli Mücadelede 7. Ve 11. Tümen Komutanlıklarında bulunmuştur.

AHMET FUAT BULCA Selanik Asker, siyasetçi 1881-1962 Milli Mücadelede 24. Tümen Komutanlığı yapmıştır.

AHMET NACİ ELDENİZ  Manastır Asker, 1875-1948 Milli Mücadelede 7. Tümen Komutanı.

AHMET NACİ TINAZ, Korgeneral. Serfice 1882-1964 Jandarma Genel K. Milli Mücadelede 15. Tümen Komutanlığı yapmıştır.

AHMET NURİ DİRİKER Rusçuk, 1876-1951 Milli Mücadelede görev yapmıştır. Piyade Subayı olarak Harp Okulundan mezun oldu. 1897 Osmanlı Yunan Harbinde, Yemen’de tabur komutanı, Çanakkale Cephesinde Kerevizdere muharebelerinde 42.Alay Komutanı olarak görev yaptı. 42. Alay ile Medine Müdafaasına katıldı. Sakarya Savaşında ve Kurtuluş savaşında Tümen Komutanı olarak bulundu. “Cephelerde bir ömür” kitabının yazarıdır.

AHMET ORHAN ARDA, Mimar. Selanik 1911-2003 Emin Onat ile birlikte ANITKABİR mimari projesinin sahibidir. Anıtkabir bitirilinceye kadar yapımında çalıştı.

AHMET PRİŞTİNA, Kosova, 1952 Siyasetçi, Millet vekili, İzmir Belediye Başkanı. (Anne ve Baba tarafından Priştina’lıdır)

AHMET ZEKİ SOYDEMİR Selanik, 1883-1954 Asker. Milli Mücadelede 2. Süvari Tümen Komutanlığı yapmıştır.

AKA GÜNDÜZ   Ketrin / Alasonya  1885-1958 (Katerina – Alasonya arasında bir dağ köyünde doğmuştur) Gazeteci, roman yazarı. Asıl Adı Enis Avni’ dir.

AKİF ERDEMGİL  Debre  1876-1962 Asker, Milli Mücadelede 2.Tümen komutanı olarak görev almıştır.

ALİ FETHİ OKYAR, Pirlepe, 1880-1943, Asker Siyasetçi, Elçi, Başbakan. Atatürk’ün silah arkadaşı.  

ALİ RIZA ARTUNKAL, Filibe, 1881-1959 Asker, Siyasetçi, Balkan Savaşı, 1.Dünya harbi ve Kurtuluş savaşı komutanı, Jandarma Genel Komutanı, Milli Savunma Bakanı.

ALİ RIZA TUNCAY, Üsküp, 1903-2001 Fotoğraf sanatçısı, ressam. Atatürk'ün özel fotoğrafçısı. Atatürk tarafından "Sarı" lakabı verilmiştir. Gençliğinde Resne Fotoğrafhanesinde çalıştı, sanat öğrendi, İstanbul'a geldikten sonra İbrahim Çallı'dan resim dersleri aldı, Ankara'ya geçtikten sonra Kazım Karabekir'in kızının düğününde fotoğraf çekerken Atatürk ile tanıştı ve o tarihten sonra Atatürk, İnönü, Bayar, Gürsel, Sunay, Korutürk, Evren dönemlerinde Cumhurbaşkanlığı fotoğrafçılığı yaptı. Sergiler açtı, ödüller kazandı. 98 yaşında ölümünde, arkasında büyük bir fotoğraf arşivi bıraktı.

ALİ ŞEN, Prizren / Kosova 1939, İş Adamı, FB Kulüp Başkanı

ALİ ŞEVKET ÖNDERSEV, Selanik 1884 – 1940 Asker, Birinci Dünya Savaşı boyunca, Kemal Atatürk ile birlikte bulundu, O’nun karargahında görev yaptı. 19 Mayıs 1919’ da O’nun la birlikte Samsun’a çıktı. Milli Mücadele ve Büyük Taarruz’ a iştirak etti, savaşın sonunda askerlik görevinden ayrılarak Bilecik’e yerleşti ve çiftçilik yaptı. Bir dönem de milletvekilliği görevinde bulundu. Pedagog, gazeteci ve yazar olan Duygu Asena’nın dedesidir.

ALİ TANRIYAR, Kavala, 1914 Tıp Doktoru, Millet Vekili, Bakan, GS Kulüp Başkanı

ALİ ULVİ ELÖVE, Selanik, 1881 – 1975 Öğretmen, şair, çevirmen, yazar, dil bilimcisi, eğitimci. İlk eğitimini Selanik’te Fevziye Mektebinde aldı, Selanik Mülkiye İdadisine devam etti, Manastır Frerler mektebinde Fransızca eğitim gördü, Teselya Golos Telgrafhanesinde ve Serez’de posta ve telgraf memurluğu yaptı. Selanik’e dönerek Darülmuallimin-i  iptidaisini bitirdi. 1898 den 1905 yılına kadar Selanik Fevziye Mektebinde öğretmenlik yaptı. 31 Mart vakasında Hareket Ordusu’na katılarak İstanbul’a gitti tekrar Selenik’e dönmedi. İstanbul’da öğretmenliğin yanı sıra La Fontaine, Victor Hugo, Lamartin’den çeviriler yaptı. Çocuk şiirleri yazdı, Selim Sırrı Tarcan’ın isteği üzerine, “Gençlik Marşı / Dağ başını duman almış” sözlerini yazdı. “Gençlik Marşı” ilk olarak İstanbul Erkek Öğretmen Okulunda söylendi, sevilerek hızla yayıldı. Selanik’in kaybedilmesi üzerine İstanbul’da yeniden kurulan Fevziye Mektebinde görev aldı. Adana, Bursa Erkek ve Bursa Kız Öğretmen okullarında öğretmenlik ve müdürlükler yaptı. Gazi Eğitim Enstitüsünde öğretmenlik yaptı. Tıp terimlerini Türkçeleştirerek, 12000 kelimelik “Tıp Terimleri Sözlüğü”nü, Dr. İbrahim Şefik İşçil ile birlikte hazırladı. Uzun yıllar Ankara’da Türk Dil Kurumunda Uzmanlık yaptı. 1956 yılında eşini ve 1963 yılında görme yetisini kaybetti, İstanbul’a döndü ve burada çocuklarının yanında 1975 yılında, 94 yaşındayken hayata veda etti.    

ALİ ÜLKÜ AZRAK,  Prof. Resmo / Girit, 2. Kuşak Mübadil. 1933-2020 Duayen hukukçu ve akademisyen, 1933 yılında dünyaya geldi, Vefa Lisesini birincilikle bitirdi, Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin kurucusudur. Pek çok üniversitede ders vermiş, dekanlık yapmıştır. Eşi Hannelore Azrak' da kendisinden 15 gün önce Kovid-19 nedeniyle yaşamına veda etmişti. Çocukları Deniz ve Atilla Almanya’da yaşamaktadır.

ARİF ŞENTÜRK,  Kumanova, 1941 Doğumlu Türk Halk Müziği Sanatçısı. Kaynak kişi, derlemeci ve yorumcu. Rumeli Türkülerinin eşsiz güzellikte yorumlayıcısıdır. 1956 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. İkinci Kuşak Muhacirdir  

AZİZ BASMACI, Selanik
1912-1979 Tiyatro ve sinema oyuncusu, komedyen. Şişli Terakki Lisesinde eğitim gördü. Sahneye 12 yaşında çıkmaya başladı. “Ses Opereti” serilerinde rol aldı. Muammer Karaca Tiyatrosunda çalıştı, “Kart Horoz” oyunu aylarca kapalı gişe oynadı. 60 filmde rol aldı. Ud, bateri, piyano ve keman enstrümanlarını kusursuz çalardı. 1979 yılında ödeyemediği vergi borçları nedeniyle evine haciz geldi, haciz iptal işlemi için Ankara’ya giderken trende vefat etti.

CAFER TAYYAR EĞİLMEZ  Priştine, 1877-1958 Asker ve siyasetçi, Kurtuluş Savaşı Komutanlarından.

CAHİT ARF, Prof, Kayalar (Kaylar) 1910–1997 Dünyaca ünlü matematikçi, ARF sabitini bulan bilim adamı. 10 TL Banknotlarımızda fotoğrafı vardır. TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi.

CAVİT ÇAĞLAR, Gümülcine 1944, İş adamı ve siyasetçi.

CENAP ŞAHABETTİN, Manastır,  1970-1934 Yazar

CEVAT ABBAS GÜRER, Niş, 1887 – 1943 Asker, siyasetçi, Atatürk’ün emir subayı.

CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI, Girit 1890-1973, yazar, ressam, şair, gazeteci.

ÇAĞAN IRMAK, Mübadil Torunu, 1970 Seferihisar, “Dedemin İnsanları” Film yönetmeni, Türk sinemasına senarist ve film yönetmeni olarak pek çok film kazandırmıştır.

ENİS AVNİ AKAGÜNDÜZ  (Bakınız Aka Gündüz)

ENVER SELVİ, Elbasan, Patriyot. İş Adamı, Ankara’lı ünlü inşaat müteahhidi.

ESAT PAŞA  (Bakınız Mehmet Esat Bülkat)

FAHREDDİN PAŞA, Rusçuk  1868-1948 Asker, Medine Müdafii, Milli Mücadele komutanı

FAHRETTİN ALTAY, İşkodra, 1880-1974 Asker, Siyasetçi, Milli Mücadelede Süvari Kolordusu Komutanı, Kurtuluş Savaşımızda, Yunan kuvvetlerinin geri çekilme yollarını kapatarak kesin zaferin kazanılmasında eşsiz hizmeti olan Kahraman Süvari Kolordumuzun komutanı. İzmir Altay semtine onun adı verilmiştir.

FAKİHE ÖYMEN, İşkodra 1900-1983 Eğitimci, siyasetçi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın milletvekillerindendir. (5. Dönemde TBMM’e 14 kadın milletvekili girmiştir) 5, 6, 7 ve 8. Dönemlerde milletvekilliği yaptı. İstanbul Muallim Mektebi, Edebiyat Fakültesi, coğrafya Bölümünden mezun oldu. Kandilli Kız Lisesi ile Bursa Kız Lisesinde öğretmenlik, müdürlük yaptı. 1935 seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi. 1936 yılında 3. Türk Dil Kurultayında başkanlık yaptı.          

FİLİZ NURULLAH, Şumnu / Karaali,  1870 – 1912, Ünlü güreşçi. Koca Yusuf’un talebesidir. Avrupa, İngiltere ve Amerika’da pek çok şampiyonada güreşler yaparak galibiyetler kazandı. Boyu: 2.18 Kilosu: 175 olarak iri cüssesiyle nam yapmış bir güreşçidir.

HAKKI YETEN (Baba Hakkı), Vodina, 1910, Beşiktaş Futbol Kulübünün  Efsane Kulüp Başkanı.

HALİDE PİŞKİN  İşkodra, 1906-1959 Cumhuriyet döneminin ilk Türk Kadın Tiyatro sanatçısı. Senarist, sinema ve radyo sanatçısı. Dar-ül Bedayi eğitiminden sonra Milli Sahne, İstanbul Şehir Tiyatroları ve Ses Tiyatrosunda sahne aldı. Sahneye ilk olarak 1923 yılında çıktı. Pek  çok filmde roller aldı. En ünlüleri, “Kalpaklılar”  “Lüküs Hayat” ve “Yanlışlıklar Komedyası”dır. 53 yaşında aramızdan ayrıldı. Maalesef sanat dünyamızda hak ettiği değeri verilmeyen, unutulmuş sanatçılarımız arasındadır.

HALİL MUTLU   Postnik Kırcaali 1973  Milli Halterci. Bulgaristan’da Türk azınlığa yapılan baskılar ve spor yapmasına gelen engellemeler sonucu 1989 yılında Türkiye’ye iltica etti. Ailesini Kırcaali’de bırakarak yurda geldiğinde 16 yaşındaydı. Naim Süleymanoğlu’nu örnek aldı. Halterde 3 kez olimpiyat, 5 kez dünya ve 10 kez Avrupa şampiyonlukları kazandı. Pek çok dünya ve olimpiyat rekorları kırdı. En verimli çağında, Kendi ifadesine göre; “Spora siyaset bulaştırılması, idarecilerin yetersizliği ve kötü yönetimleri nedeniyle”  halter sporunu bırakmak zorunda kaldı.

HASAN RIZA SOYAK, Üsküp, 1888-1970, asker, siyasetçi. Birinci Dünya Harbinde muhtelif askeri birliklerde karargah subaylığı yaptı. 1922 yılında TBMM de katip olarak çalıştı. 1924 yılında Çankaya Köşkünde mutemet olarak görevlendirildi. 1927 yılında Çankaya köşkü özel kalem müdürü oldu. 1934 yılında genel sekreter oldu. Burdur milletvekilliği yaptı. “Atatürk’ten Hatıralar” isimli bir kitap yazmıştır.

HASAN TAHSİN, (Osman Nevres)  Selanik 1888-1919 İzmir işgalinde ilk şehidimiz. “İlk Kurşun” şehidi. 15 Mayıs 1919 günü İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinde, Efzon Alayı askerine ilk kurşunu atarak “Ulusal Direnişi Başlatan Sembol Kahramandır.” Selanik Şemsi Paşa, Fevziye Mektebi ve Paris Sorbonne Üniversitesinde okudu. Teşkilat-ı Mahsusa için çalıştı. Bükreş’te İngiliz casusu Buxton Kardeşleri öldürerek adını duyurdu. “Hasan Tahsin” Teşkilatı Mahsusa içinde kullandığı takma adıdır. Konak meydanında adına “İlk Kurşun Anıtı” yapılmıştır.

HERGELECİ İBRAHİM PEHLİVAN. Razgrad / Ezerçe köyü. 1848-1915 Dünya şampiyonu güreşçimiz. Kara Ahmet Pehlivanın hocasıdır. Adalı Halil’i yenebilmiş, Koca Yusuf’a ise yenilmiştir. 1914 yılında Kırkpınar Başpehlivanı olmuştur.

HİKMET KIVILCIMLI, Priştine 1902-1971 Kuramcı, yazar, yayıncı, çevirmen ve siyasetçi. 17 yaşında gönüllü olarak Kurtuluş Savaşına katıldı. Yörük Ali Efe ile birlikte Yunan işgaline karşı mücadele etti. Köyceğiz Kuvayi Milliye Kumandanlığında bulundu. Vefa Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesinde okudu. Fikirlerinden ötürü yaşamının 22,5 yılı cezaevlerinde geçti.

HULUSİ KENTMEN, Tırnova, 1912-1993, emekli asker, tiyatro sanatçısı, fotoğrafçı, keman sanatçısı ve aktör. Gençliğinde Halkevlerinde Tiyatroya başladı, Ses Tiyatrosunda oynadı. 1942 yılında “Sürtük” Filmiyle sinemaya adım attı. 1961 yılında, astsubay olarak görev yaptığı Deniz Kuvvetlerinden emekli olduktan sonra tamamen Yeşilçam’da sanatını sürdürmeye başladı. 500’ e yakın filmde rol aldı.

HÜSEYİN ALKAYA, Kırcaali / Alkaya köyü. 1908 – 1982 Ünlü Pehlivan. Ailece 1927 yılında Türkiye’ye göç ederek Tekirdağ’a yerleştiler. 1935 ve 1942 yıllarında aralıksız olarak tam 8 yıl Kırkpınar Başpehlivanı olmuştur. Fransa’da 30.000 seyirci önünde 4 ünlü Fransız güreşçiyi 15 dakikada yenmesiyle namlıdır. 

HÜSEYİN ATAMAN, Yanya, 1900-1975 Asker, bakan, siyasetçi, Kurtuluş Savaşı komutanı.

HÜSEYİN RAGIP BAYDUR Rodos 1890-1955 Avukat, eğitimci, Büyükelçi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Sakız Adası Maarif Müfettişliğinde bulundu. Moskova, Roma, Washington ve Londra Büyükelçilikleri yaptı. Reşit Galip Baydur’un kardeşidir.

HÜRREM ERMAN, Vodina, 1913-2003 İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdi, Erman Film Kurucusu ve film yapıcısı, Yeşilçam için tam 130 Film çekti, “Vurun Kahpeye” filmi en ünlüsüdür.

İBRAHİM REFET BELE Selanik, 1881-1963 Asker, Milli Mücadelede Güney Cephe Komutanı, İç İşleri Bakanı ve MSB olarak görevlerde bulunmuştur.

İSMAİL HAKKI TONGUÇ, Silistre-Totrokan, Sokol (Tatar Atmaca) 1893-1960 Siyasetçi, eğitim bilimci, Yazar, Köy Enstitülerinin kurucusu, İlköğretim Genel Müdürü. Babası Kırım göçmeni annesi ise Dobruca’lıdır. 1914 yılında öğretimi için tek başına İstanbul’a geldi. Kastamonu ve İstanbul Muallim Mekteplerinde okudu. Almanya’da Ettlingen Öğretmen okulunda eğitim gördü. Mezuniyetinden sonra Eskişehir Öğretmen Okulunda öğretmenliğe başladı. Yunan işgalinde Ankara’da öğretmenlik yaptı. Konya, Adana ve tekrar Ankara Öğretmen okullarına atandı. Eğitim Müfettişliği, Gazi Eğitim Enstitiüsünde Müdürlük yaptı. Köy Enstitiüleri Eğitmen kursları açtı, Köy Öğretmeni okulları açtı, Kız çocuklarının eğitimine çaba gösterdi, Talim Terbiye Kurulu üyeliği yaptı. Yaşamını eğitim öğretime adamıştır.

İSMAİL KESKİNOĞLU, Drama  1900-2001, İş Adamı, sanayici. Keskinoğlu Firmasını, Adapazarı’nda yoktan var eden iş adamı.

İZZETTİN ÇALIŞLAR, Yanya 1882-1951 Asker, siyasetçi, milletvekili, İzmir valisi,  Yanya Rüştiyesi, Harbiye İdadisi ve Mühendishane-i Berri Hümayun mezunudur. Harp Akademisini Topçu sınıfı ikincisi olarak bitirdi. (İsmet İnönü birinciydi) 31 Mart isyanı Hareket Ordusunda görev aldı. Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş savaşı komutanı. Milli Mücadelede 61. Tümen ve 1. Kolordu Komutanlıkları yapmıştır. Edirne Müdafaasında Şükrü Paşa’nın kurmay başkanıdır. Çanakkale Anafartalar Grubu kurmay başkanıdır. İzmir valiliği yapmıştır.

KANİ BEKO, Makedonya 1953, Sendikacı, siyasetçi, milletvekili, işçi hakları savunucusu.

KAZIM FİKRİ ÖZALP, Orgeneral. Köprülü / Kuzey Makedonya, 1882-1968 Sakarya ve Kurtuluş Savaşı Komutanı, Milli Savunma Bakanı, Meclis Başkanı

KEL ALİÇO, Lofça / Plevne 1844-1922 Pehlivan. Kırkpınar Başpehlivanlığı ünvanını 27 yıl aralıksız korumuştur. Pek çok pehlivan yetiştirmiştir. Kabri İpsala Aliçopehlivan köyündedir.

KEMAL DOĞAN, Üsküp, 1879 – 1951. Korgeneral, 1885 yılında, ailesi Kırkkilise (Kırklareli’ ne)  yerleşti. 1900 yılında topçu subayı olarak Harbiye’den mezun oldu. Edirne, Tırnova, Kırkkilise’de Topçu zabiti olarak batarya komutanlıklarında bulundu, Hareket Ordusuna dahil olarak 31 Ayaklanmasının bastırılmasında görev aldı, Atatürk ile birlikte Trablusgarp cephesinde çarpıştı. Balkan Harbi ve I. Dünya harbine katıldı. Irak Cephesindeki tüm muharebelere iştirak etti, Kut’ül Amare  Muharebelerinde yaralandı. İyileşince Kafkas Cephesinde görevlendirildi, Hazar Denizi harekatına katıldı. 19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemal ile birlikte Samsun’a çıktı, Kongrelerden sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kilikya Cephesi Kuvvayi Milliye Komutanlığına atandı, Fransızlara karşı milli kuvvetlerin  başında çarpıştı. Urumlu’ da yaralandı, Koçgiri ve Pontus ayaklanmalarının bastırılmasında görev aldı, Kurtuluş Savaşı ve Büyük Taarruzda Ordu Topçu Müfettişi olarak görev aldı, İstiklal Madalyası sahibi olup savaş sonrasında Tümen, Kolordu ve Ordu komutanlıkları ile Çanakkale Boğaz Komutanlıkları yaptı, 1941 yılında emekli olduktan sonra Ağrı ve Kırklareli Milletvekilliği yaptı.

KOCA YUSUF, Şumnu / Deliorman, Ünlü güreşçi. 1857-1898 Kırkpınar Başpehlivanı.

KURTDERELİ MEHMET BAYKURT. Razgrat (Selvi), Bukrova Köyü. 1864-1939 Ünlü Pehlivan. 1899 yılında Adalı Halil Pehlivanı yenerek Kırkpınar Başpehlivanı oldu. Avrupa ve Amerika’da pek çok şampiyonaya katıldı, galibiyetler aldı. 1931 yılında  “Ben her güreşte arkamda Türk Milletinin bulunduğunu ve Millet şerefini düşünürdüm” sözü ile Atatürk’ün iltifatına nail olarak 1000 TL ile ödüllendirildi. Balıkesir’ e yerleşmiş ve orada ömrünü tamamlamıştır. Her yıl ismine Kırkpınar’dan sonra en iddialı güreşler tertiplenmektedir.

LÜTFÜ KARADAĞ Yanya, 1914-2016 Lakabı Bilge Mübadil. DDY Müfettişliğinden emeklidir. Lozan Mübadilleri Vakfı  (LMV) mütevelli heyet üyeliği yapmıştır.

MACİT FLORDUN, Vidin, 1939-1996, Rejisör, yönetmen, sinema-tiyatro oyuncusu

MAHİR CANOVA, Kavala 1914-1993, Yönetmen, öğretmen. Balıkesir Necatibey Öğretmen okulundan mezun oldu, Bir süre öğretmenlik yaptı, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Faakültesinde okurken Devlet Konservatuarı Tiyatro bülümüne geçti. Bu okulun ilk mezunlarındandır. Alman Tiyatrocu Carl Ebert’in yardımcılığının yanı sıra konservatuarda öğretmenlik yaptı. Fransa’da eğitime gitti. Devlet Tiyatrolarında yönetmenlik  ve Baş Rejisörlük yaptı. Pek çok öğrenci yetiştirdi, pek çok oyun sahneledi. Meslek hayatında 50 yılını tamamladı. Adına Ankara’da “Mahir Canova Sahnesi” açılmıştır.

MACİT GÖKBERK, Prof  Selanik, 1908-1993 Filozof, Kurtuluş Savaşı komutanlarından Şükrü Naili Gökberk’in oğludur. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü  bitirdi. Felsefe eğitimine devam ederek Profesör ünvanı kazandı. Eğitimini Almanya’da da sürdürdü. Uzun yıllar üniversite hocalığı yaptı, kitaplar yazdı, talebeler yetiştirdi. İki dönem, toplamda 13 yıl Türk Dil Kurumunun Başkanlığını yaptı. Yabancı dilllerdeki felsefe terimlerini Türkçeye çevirmesindeki başarısı ve hizmeti çok büyüktür. Her yıl adına Felsefe Ödülleri verilmektedir.

MAKBULE ATADAN, Selanik. 1885-1956 M. Kemal Atatürk’ün Kız kardeşi, Milletvekili Mecdi Boysan ile evlendi. Abisini anlatan iki kitap yazmıştır. Tam dört manevi evlat edinmiştir. Bunlar Mustafa Demir (Sığırtmaç Mustafa), Hatice Mualla (Tunçak), Fikret Avcı, Zeynelabidin Bey. (Hatice Mualla hanım, Atatürk’ün manevi evladı Abdürrahim Tunçak ile evlenmiştir).

MAZHAR OSMAN UZMAN, Prof.Dr. Sofulu, 1884-1951 Tıp Doktoru. 1904 yılında Askeri Tıbbiye mektebini bitirdi. 1908-1911 yılları arasında Almanya Berlin ve Münih kliniklerinde eğitimine devam etti. Gülhane Askeri Hastanesinde hocalık yaptı. Balkan ve 1.Dünya harplerine katıldı. Fransızlara ait Şişli Hastanesine devletin el koyması üzerine bu hastanenin başhekimi oldu. Haydarpaşa Hastanesinin Sinir Hastalıkları mütehassıslığını yaptı. İşgal Yıllarında Toptaşı ve Zeynep Kamil hastanelerinin başhekimliğini yaptı. Bakırköy Reşadiye Kışlalarının hastaneye çevrilmesinden sonra burada Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesini kurarak modern anlamda çalışmasını sağladı. 1941 yılına kadar bu hastanenin Baştabipliğini yaptı, pek çok doktor yetiştirdi, bilimsel kitaplar ve makaleler yazdı.

MEHMET ATIF ATEŞDAĞLI  Girit, 1876-1947 Asker, Milli Mücadelede 24. Tümen Komutanı ve sonrasında diplomat olarak görevde bulunmuştur.

MEHMET BOZIŞIK, Kavala,  1901-1998   işçi hakları savunucusu, yazar, aktivist, gazeteci. İlk mücadelesini Kavala ve Selanik’te tütün işçilerini örgütleyerek vermiştir. Ölünceye kadar yaşamının büyük bir kısmı cezaevlerinde geçmiştir. İstanbul, Samsun ve İzmir’de TKP örgütlenmelerinde önayak oldu. İşçilerin haftalık ve günlük çalışma saatlerinin kısıtlanması, hafta sonu tatili, sigortalılık gibi işçi hakları için mücadele verdi.

MEHMET ESAT İLERİ, Gümülcine, 1882-1957 Din adamı, yazar, öğretmen. Balkan Savaşına katıldı, Milli Mücadelede Aydın Cephesinde Yörük Ali Efe ve Demirci Mehmet Efeler yanında çarpıştı. Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, İleri” komutunu verdiği esnada yanındaydı. Bu nedenle Atatürk tarafından “İleri” soyadı verildi. 1925 kıyafet inkılabını benimseyen ilk din adamı. Savaş sonrası yerleştiği Torbalı yakınlarında, bindiği  yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu hayatını kaybetti.

MEHMET ESAT PAŞA (BÜLKAT) Yanya, 1862-1957 Asker, 1912 yılında Balkan Harbinde Yanya Savunması kumandanıydı, Atatürk’ün Harp Akademisinde komutanlığını yaptı, Balkan ve Çanakkale savaşları gazisi, Çanakkale’de Atatürk’ün komuta ettiği tümenin bağlı olduğu Anafartalar Kolordu Komutanıydı, Bahriye nazırlığı sonrası emekli oldu.

MEHMET FAZIL İşkodra, 1889-1923 Pilot, 1910 Yılında Harp Okulundan mezun oldu, Bristol Hava okulunda eğitimdeyken Balkan Savaşının çıkması üzerine eğitimini bırakarak döndü ve muharebeye katıldı. Çanakkale Muharebelerinde başarı gösterdi. Yeşilköy Tayyare Mektebi Başöğretmenliği yaptı. 25 Ekim 1918 günü İstanbul semalarında 5 İngiliz uçağı ile tek başına hava muharebesine girişti ve onları püskürttü. Uçağı hasarlı ve kendisi ağır yaralı olarak inmeyi başardı. İki ay tedavi gördükten sonra tayyare istasyonunu Yeşilköy’den, Maltepe’ye taşıdı, uçakları Ankara’ya kaçırmaya muvaffak olamayınca Anadolu’ya geçerek Milli Kuvvetlere katıldı. Büyük Taarruza katıldı, Binbaşı rütbesiyle Hava Okulu Başöğretmenliğine atandı, 27 Ocak 1923 günü pilotaj eğitimi esnasında öğrencisiyle birlikte şehit olmuştur. Türk Havacılık tarihinde ilk akrobasi uçuşu yapan ve Dünya Havacılık tarihinde viril hareketini (hiç eğitim görmeden) başaran ikinci pilottur. Kabri İzmir Hava Şehitliğindedir.

MEHMET HAYRİ TARHAN  Tırnovacık / Malko Tırnovo 1880-1934  Asker, Milli Mücadelede 9. Tümen komutanı olarak görev almıştır.

MEHMET KAZIM DİRİK Manastır, 1881-1941 Asker ve siyasetçi, Kurtuluş Savaşına katılmıştır.

MEHMET NURİ ANILMIŞ  Filibe, 1876-1954  Asker, siyasetçi. Milli Mücadeleye katılan komutanlarındandır.

MEHMET NURİ CONKER, Selanik  1882-1937 Milli Mücadelede 41.Tümen Komutanı ve siyasetçi. Üsküp ve Trablusgarp’ta görev yaptı. 1912 de Bolayır muharebelerinde yaralandı. Birinci Dünya harbinde çeşitli birliklere komuta etti. Lahey Ataşemiliteri olarak bulundu. 1920 yılında Ankara’ya gelerek Kurtuluş Savaşına katıldı. Adana valiliği ve Milletvekillikleri yaptı.

MEHMET NURİ YAMUT, Orgeneral, Selanik 1890-1961 Asker, Genel Kurmay Başkanılığı yaptı. Milli Mücadele Kahramanlarındandır.

MEHMET SUPHİ KULA  Manastır, 1881-1948 Asker, Milli Mücadelede 6. Ve 14. Süvari Tümen Komutanı olarak görev yapmıştır.

MUHLİS SABAHATTİN EZGİ, Drama 1889-1947  Besteci, Şair, Müzisyen Müzik öğretmeni. Babasının memuriyeti nedeniyle Adana’da dünyaya geldi, tayin nedeniyle Drama’da büyüdü. Kız kardeşi Neveser Kökdeş’de Drama’da doğmuştur. Burada babasının vefatı üzerine İrade-i seniyye ile Selanik’e yerleştiler. Eğitimine Selanik’te Fevziye Mektebinde devam etti. İstanbul Galatasaray Sultanisinde müzik öğretmenliği yaptı. 27 adet operet, revü ve orkestra eseri besteledi. Anadolu’da turneleri düzenledi. En meşhurları “Ayşe Opereti” ve “Hatırla Sevgili / hatırla Margirit” isimli eserleridir. Bestekar Neveser Kökdeş hanımın ağabeyidir. Bir turne esnasında paraları bittiği için mahsur kaldıkları otelde, tesadüfen o şehri ziyarette bulunan Atatürk’ten para isteme anısıyla çok meşhurdur. Atatürk yanında para taşımadığı için beraberindekilerden para toplayarak hesabı kapatmıştır.

MUHTEREM NUR, Manastır 1932-2020, Ses ve sinema sanatçısı. Asıl adı Aysel Kısa. Babasız büyüdü, 16 yaşındayken annesini de kaybetti. Baskılar karşısında akrabalarıyla birlikte Türkiye’ye göç etti. İşçilik yaptı, tesadüflerle Yeşilçam’a geçti. Ödüllü filmlerde başrollerde oynadı. Müslüm Gürses’in eşidir.

MUSTAFA ABDÜLHALİK RENDA, Yanya,  1881-1957  Vali, Bakan, Meclis Başkanı, Siyasetçi. Mülkiye Mektebinden mezun oldu. Rodos İdadisinde öğretmenlik yaptı. Ege Adaları Maiyet memurluğu, Makedonya, Trakya ve Balkanlarda kaymakamlıklar, mutasarrıflıklar yaptı. Bitlis, Halep, Bursa valilikleri yaptı. Bursa valisiyken Damat Ferit tarafından tutuklattırılarak Malta’ya sürüldü. Malta’dan dönünce Konya ve düşmandan kurtarılan İzmir’in ilk valisi oldu. Tam 4 kez Maliye Bakanlığına getiridi, Milli Savunma Bakanlığı yaptı.Tam 7 dönem milletvekilliği yaptı. Meclis Başkanlığını en uzun süre yapan kişidir.

MUSTAFA ASIM (Yesari Asım Arsoy), Drama, 1900-1992, Udi Bestekar, 250 eseri vardır. Göksel Arsoy’un amcasıdır. Gençliğinde çeşitli işlerde çalıştı, 1930 yılında müzik camiasına girdi, besteler yaptı. Güftelerini genelde kendisi yapmıştır. İstanbul Radyosunda da bir süre çalışmıştır. Babası Berkofça’lı Ömer Lütfi Efendi, 93 Harbinde Drama’ya yerleşmiştir.

MUSTAFA DEMİR (SIĞIRTMAÇ MUSTAFA)  Varna, 1918-1987  Varna’dan göç eden yoksul bir ailenin çocuğudur. Yalova’da tesadüfen M. Kemal Atatürk ile karşılaşır. Sıtma hastasıdır, Atatürk himayesine alır, tedavi ettirir, okutur, Kuleli Askeri Lisesi ve  1942 yılında da Kara Harp Okulunu Tankçı Teğmen olarak bitirir, Yüzbaşılığında Rıfgiye hanımla evlenir ve 1954 yılında Makbule Atadan tarafından manevi evlatlığa alınır. Kızı Tacinur Demir’dir, Yalova’da Atatürk ile birlikteki heykelleri 2014 te yapılmıştır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, Selanik, 1881-1938  Cumhuriyetimizin Kurucusu.

MÜNEVVER AYAŞLI, Selanik, 1906-1999 Roman yazarı, Gazeteci ve araştırmacı. 1912 Balkan Harbinde Selaniğin kaybedilmesi üzerine ailesiyle İstanbul’a göç etti. Asker olan babasının görevleri nedeniyle çocukluğunun bir kısmı Halep ve Beyrut’ta geçti. Burada Fransızca ve Arapça eğitim gördü. Almanya’da ve Fransa’da “Şark Dilleri” eğitimi gördü. Ankara’da bir Alman şirketinde ve Dışişleri Bakanlığında çalıştı. 1930 yılında Nusret Ayaşlı ile evlendi. 1944 de eşinin ölümünden sonra gazeteciliğe ve yazarlığa başladı. Romanları ve hatıra yazıları ile ünlüdür.

NAİM SÜLEYMANOĞLU  Kırcaali, 1967-2017  Dünya ve Olimpiyat rekortmeni halterci. 3 kez olimpiyat 8 kez Dünya şampiyonu olarak altın madalya kazanmıştır. Lakabı “Cep Herkülü” olup,kendi vücut ağırlığının 3 katını kaldırarak unutulmaz şampiyon olarak halter tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

NAZIM Hikmet Ran, Selanik, 1902-1963, Ünlü Şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı. Siyasi nedenlerle defalarca tutuklanmış, hapis cezaları almış, yaşamının büyük bir kısmı cezaevlerinde, sürgünlerde ve yurt dışında geçmiştir.

NECATİ CUMALI, Florina, Cuma 1921-2001 Yazar, Avukat, Şair. Roman, hikaye, tiyatro eseri, deneme ve günce olarak pek çok edebi eser yazdı. 1923 Mübadelesinde Urla’ ya iskan edildiler. İzmir Atatürk Lisesi ve Ankara Hukuk Fakültesinde okudu. Ege Bölgesinde avukatlık ve memurluklar yaptı. Paris Basın Ateşesi olarak 2 yıl Paris’te bulundu.  En önemli roman ve öyküleri “Makedonya 1900” , “Viran Dağlar”  ve “Tütün Zamanı” Oyun tarzında tanınmış eseri “Boş Beşik” Film olarak sahnelenmiş olan “Susuz Yaz” sayılabilir. Urla’da çocukluğunu geçirdiği ev “Anı ve kültür evi” olarak ziyaretçilerine açıktır.

NEHAR TÜBLEK, Manastır 1924-1995 Ünlü Karikatürist, mizah ustası. 1925 yılında ailesi ile Türkiye’ye göç etti. Kabataş Lisesi ve İstanbul Üniv. Hukuk Fakültesinde okudu. Pekçok dergi ve gazetede sayısız karikatürleri yayınlandı. Yurt içi ve dışında sayısız ödüller kazandı. 

NEVESER KÖKDEŞ  Drama  1904-1962  Besteci, Babasının memuriyeti dolayısıyla Drama’da doğdu. Muhlis Sabahattin Ezgi’nin kız kardeşidir. Babalarının ölümü üzerine, “Seniye-i İrade” ile Selaniğe yerleştiler. İlk Müzik eğitimini burada aldı. Balkan Harbi sonunda İstanbul’a taşındılar. 16 yaşında evlendi, iki sene sonra, teğmen olan eşi Kurtuluş Savaşında şehit oldu. Tüm yaşamını müziğe adadı. 1000 civarında beste yapmış ancak ölümünden önce tüm güfte ve bestelerini yaktırmıştır. Birbirinden güzel ve meşhur, ancak 100 civarında eserinin notaları günümüze kalmıştır.

NİZAMETTİN NAFİZ TEPEDELENLİOĞLU, Taşoz, Gazeteci, 1901-1970  Milli Mücadeleye katıldı,  Hakimiyet-i Milliye gazetesi yazarlığı yaptı. Deniz Harp Okulu, Hukuk Fakültesi ve Yüksek Ticaret Okullarında eğitim gördü. “Kara Davut” romanıyla tanındı.

OSMAN KİBAR, Selanik 1909-1986 Siyasetçi, Sanayici, İzmir Belediye Başkanı, Efsane Başkan. Tüm İzmir yollarının asfaltlanması için gayret gösterdi. Bu nedenle lakabı “Asfalt Osman” olmuştur.

PERTEV NAİLİ BORATAV  Prof. Darıdere (Zlatograd) 1907-1998  Yazar, siyasetçi folklor ve Türk Halk Edebiyatı araştırmacısı. İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi. 2000 Masal, 40 Halk Hikayesi, çocuk oyunları, türküler, şarkılar, fıkralar, şiirlerden oluşan zengin bir arşiv kurmuştur. “Köroğlu Destanı” ile ünlüdür. Çocukluğunun geçtiği Mudurnu’da adına bir kültür evi mevcuttur.

REFET BELE  (Bakınız, İbrahim Refet Bele)

REFİK ŞEVKET İNCE  Polihilit / Midilli  1885-1955 Siyasetçi, bakan, milletvekili

REMZİYE HİSAR, Prof.Dr. Üsküp, 1902-1992 Bilim kadını, Kimyager, öğretmen. İstanbul Darülfünun’da fen eğitimi alan ilk Türk kadınıdır. Kimya eğitimi aldı, uzun yıllar pek çok okulda kimya öğretmeni olarak görev yaptı. Öğretmen olarak atandığı Bakü’ de görev yapan Dr. Yüzbaşı Reşit Süreyya Gürsey ile tanıştı ve evlendiler. Ünlü Bilim Adamı Fizik Profesörü Feza Gürsey ile ünlü Bilim Kadını Psikiyatrist Deha Gürsey’in annesidir. Paris Sorbonne Üniversitesinde doktora yaptı. Bu bölüme kabul edilen ilk kadın öğrenci olarak ünlendi. Uzun yıllar İTÜ’ de öğretim görevlisi olarak ders verdi. “Tübitak Hizmet Ödülü” aldı.

REŞAT D. TESAL, Selanik, 1911, Hukuk Doktoru. Dekan, Akademisyen. LMV Kurucu Üyesi. ”Selanik’ten İstanbul’a Bir Ömrün Hikayesi” adlı eseri mevcuttur. Babası Ömer Dürrü Tesal, Yunanistan’da iki dönem azınlık milletvekili olarak görev yapmıştır. Mübadelede  Türkiye “Mübadele Komisyonu” Başkanlığı yapmıştır.

REŞAT NURİ BARANER, Selanik, Atatürk’ün Kuzeni, “Fosforlu Cevriye” Romanının kahramanı.

REŞİT GALİP, Dr. Rodos 1893-1943 Asker, Balkan Harbi Gazisi, Mübadele Komisyonu Üyesi, Yazar, Siyasetçi, Üç Dönem Aydın Milletvekili, Milli Eğitim Bakanı, “ANDIMIZ” yazarı. Tam adı Mustafa Reşit Baydur olup Üniversite Reformunu gerçekleştirmiştir. Büyükelçi Hüseyin Ragıp Baydur’un ağabeyidir.

RIZA AKKOYUN, Pikova Köyü / Kılkış 1873-1958 Örnek Mübadil. Çiftçi. (Bu çalışmayı yapan bendenizin dedesi olarak, yüksek müsaadelerinizle ve anısına hürmeten listeye ilave ediyorum)  İlk olarak 1912 Balkan Harbinde, sonradan 1923 Mübadelesinde, ailesinin başında tam iki defa göç yollarına düşen ve salimen ailesini Babaeski / Karahalil Köyünde yeni yurduna yerleştiren, yurda dürüst ve faydalı evlatlar ve torunlar yetiştiren, çalışkan, yurtsever, örnek mübadil.

SABAHATTİN  ALİ, Gümülcine 1907-1948 Yazar, şair, gazeteci.

SABİHA RIFAT GÜRAYMAN, Manastır 1910-2003 Cumhuriyetin İlk Kadın İnşaat Mühendisi, İTÜ mezunu, Anıt Kabir inşaatı kontrol mühendisi, Beypazarı KIZ Köprüsü mühendisi, Milli voleybolcu. Kız takımı olmadığı için İTÜ Erkek Voleybol takımı bünyesinde oynadı.

SABİHA SERTEL, Selanik, 1895-1968 Yazar, gazeteci, sosyolog.

SADETTİN DİLBİLGEN. Markova Susica / Manastır. Ünlü Filatelist. Atatürk’ün çocukluk arkadaşı. Çocuk felci geçirdiği için bir eli ve ayağını tam olarak kullanamadığından ailesi tarafından özel bir eğitimle yetiştirildi. Babası Makedonya’nın büyük çiftlik sahiplerinden biriydi. Balkan Harbinden sonra çiftliklerini ve tüm varlıklarını kaybeden ailesi İzmir’e göç etti. Memurluk yaparak İzmir’de emekli oldu, 1923 yılında Ankara’ya giderek Atatürk’ü ziyaret etti, O’nun yakın alakasına mahzar oldu. Filatelist olarak ün kazandı. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in pul değiş tokuşu yaptığı çok nadir koleksiyonerlerdendir. (Kesin doğum ve ölüm tarihleri öğrenilememiştir)

SALİH BOZOK, Selanik 1881-1941 Asker, Atatürk’ün başyaveri ve çocukluk arkadaşı.

SALİH OMURTAK, Orgeneral, Selanik 1889-1954, Asker, Genel Kurmay Balkanı,  Milli Mücadele Kahramanı.

SEDAT ALP, Karaferye (Veria) 1913, Hititolog, Sosyal Bilimci, Türk Tarih Kurumu  Başkanı

SEDAT NURİ İLERİ, Sakız Adası  1888-1943  Gazeteci, Radyocu, Milli Mücadele destekçisi olan “İleri gazetesi” kurucusu, Türk Telsiz Telefon A.Ş. kurucusu.

SELAMİ ATAR, Preveze/Kaleiçi  1919-2016 Beş yaşındayken, 1924 yılında Gülcemal vapuruyla Gemlik İskelesine geldi. 66 yıl boyunca, aralıksız Körfez Avcılık ve Atıcılık Derneği başkanlığı yaptı. En eski Bağkur'lu olarak ödül aldı. Preveze'de aile lakapları, "Şeyh Hasanoğulları" idi. Prevezeli son Mübadil olarak anılmaktadır.

SELÇUK YAŞAR Rodos
1925, İzmirli Sanayici ve İşadamı.

SELİM SIRRI TARCAN, Larissa, 1874-1957 Asker, sporcu, mühendis, yazar, öğretmen, Milletvekili, Olimpiyat Komitesi kurucusu ve başkanı.

SEYFİ DEMİRSOY, Nasliç, Türk İş Genel Başkanı, Efsane Başkan

SITKI ÜKE  Selanik, 1876-1941  Asker ve diplomat. Milli Mücadelede 11. Ve 9. Tümen komutanlıkları yapmış, sonrasında diplomat olarak hizmet etmiştir.

SUZAN KARDEŞ, Priştine / Kosova, 1962  Ses sanatçısı, oyuncu, makyöz.

SÜLEYMAN SABRİ   Manastır, 1873-1941  Asker, Milli Mücadelede Süvari Tümen Komutanı olarak görev yapmıştır.

ŞABAN YILDIZ, Nasliç, (Kozana)  1919-2000 Sendikacı, Siyasetçi. Mübadil olarak küçük yaşta yurda geldi, ailesiyle Çatalca Elbasan’a yerleştiler. İlkokul mezunu. İnşaat işçiliği ile hayata başladı, askerliğini er olarak Ankara Jandarma subay okulunda kütüphane sorumlusu olarak yaptı, burada bol bol okuma ve aydınlanma imkanı buldu. Feshane’de dokuma işçisi olarak uzun yıllar çalıştı, TEKSİF kurucusu ve ilk genel sekreteri oldu. 1949 da bu nedenle işten atıldı. TİP Kurucuları arasındadır. TİP ilk Genel Sekreteridir.

ŞAKİR ZÜMRE, Varna. 1885 – 1966. Sanayici. İlk Öğrenimini Varna’da yaptı, Lise ve üniversite eğitimini Cenevre’de tamamladı, Cenevre Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Bulgaristan Parlamentosunda, seçilmiş 17 Türk milletvekilinden biri olarak görev aldı. Mustafa Kemal Atatürk Sofya Askeri Ataşesi iken O’nunla yakın dostluk kurdu. Milli Mücadele başlayınca Atatürk’ün isteği ile Ankara’ya silah, cephane ve harp sanayinde çalışacak teknik eleman gönderdi. Kendisi de Ankara’ya gelerek milli harp sanayinin kurulmasına öncülük etti, İstiklal Madalyası sahibidir. Savaştan sonra da ordunun ihtiyacı olan çeşitli silah, uçak bombaları, denizaltı su bombaları, harp mayınları imalatına devam etti, yurt dışına silah ihracatı yapılmasını sağladı. Örnek fabrikalar kurdu ancak Marshall Planı gereğince Amerika’ dan silah ve mühimmat alınmaya başlayınca üretimine devam edemedi, fabrikaların kapanmaması için demir döküm soba imalatına başlamak zorunda kaldı. 1966 yılında ölümünden sonra üretim ancak 4 sene daha devam edebildi ve sonunda 1970 yılında tüm fabrikaları tamamen kapandı.


ŞAZİYE MORAL, Kırcaali 1903 – 1985 Seslendirme, Tiyatro ve Sinema sanatçısı. Cumhuriyetin ilanından önce sahneye çıkabilen iki kadın sanatçımızdan birisidir. (Diğeri Afife Jale’dir) Darülmuallimat’ta okudu, ilk olarak 1919 yılında “Kırık Kalp” oyunuyla sahne aldı. 1924 te Darülbedayi’ye girdi. 1977 yılında emekli oldu. 200 den fazla tiyatro oyununda ve 60 tan fazla filmde rol aldı. Sinema filmleri seslendirdi.

ŞEFİK HÜSNÜ DEYMER, Selanik  1887-1959  Tıp Doktoru. Siyasetçi. 1912 yılında Paris Sorbonne üniversitesinden mezun oldu. Fen ve Tıp Fakültelerini birlikte bitirdi. Polonyalı Leokadya Sternika ile evlendi. Balkan Savaşında ve Çanakkale Savaşında Tabip Yüzbaşı olarak görev yaptı. Doğan kızları Meryem 2. Dünya Harbinde Nazilere karşı savaştı, Varşova direnişinde hayatını kaybetti. TİP Kurucularındandır. Yaşamını sosyalist mücadeleye adadı, uzun yıllar yurt dışında sürgünde yaşadı, 1939 yılında yurda döndükten sonra Tabip Yüzbaşı olarak yedek subaylık yaptı. Faaliyetlerinden ötürü hapis cezaları aldı, Manisa’da sürgündeyken yaşamını kaybetti.

ŞERİF GÖREN İskeçe 1944, Film Yönetmeni. Senarist, 1956 yılında burs kazanarak İstanbul Erkek Lisesinde okudu. Erman Film Stüdyosunda çalışmaya başladı. Yılmaz Güney ile birlikte çalıştı. 1993 yılından sonra sektörün yozlaşması nedeniyle yönetmenliği bıraktığını açıkladı. Ancak son bir film daha çekti ve bazı TV dizileri yaptı. Babasına ithaf ettiği  “İskeçe 1955” adlı kısa bir film çekti. 37 Film, 5 TV dizisi ve 3 Belgesel film çekmiştir.

ŞEVKİ BÜYÜKBOZKURT, Ferecik, 1889 – 1948 Asker, Kurtuluş savaşı komutanlarından, Topçu subayı olarak 1912 yılında Harp Okulundan mezun oldu. 1. Dünya savaşına katıldı, Önce Doğu cephesinde daha sonra Batı Cephesinde Topçu Subayı olarak Kurtuluş savaşına iştirak etti.  

ŞEYH BEDRETTİN, Serez, Ölümünden 500 yıl sonra naaşı Mübadele esnasında, müritleri tarafından yurda getirilerek İstanbul Divanyolu’nda, Sultan Mahmut Haziresine defnedilmiştir. “En yaşlı mübadil” olarak kabul edilir.

ŞÜKRÜ NAİLİ GÖKBERK  Selanik, 1876-1936 Asker, Milli Mücadelede 15. Tümen Komutanı ve 3. Kolordu Komutanı olarak göre yapmıştır. 1908 Selanik doğumlu Filozof, Prof. Macit Gökberk’in babasıdır. (Bakınız Macit Gökberk)

TAHSİN BANGUOĞLU, Drama, 1904, Milli Eğitim Bakanı, Türk Dil Kurumu Başkanı.

TAHSİN YAZICI  Manastır 1892-1970, General, Kore Türk Tugayı komutanı

TUNALI HİLMİ  Dr. Eskicuma / Tirgovişte 1871-1928 Siyasetçi, Milletvekili, yazar.

VEDİA ELGÜN, Selanik, 1922, Lozan Mübadilleri Vakfı Kurucu Üyesi, Türkçe öğretmeni.

VEHBİ KIPÇAK  Servi / Bulgaristan. 1875-1946 Milli Mücadele komutanlarındandır.

YAHYA KEMAL BEYATLI,  Rakofça Çiftliği / Üsküp 1884-1958 Şair, yazar, diplomat, siyasetçi, 1922-1923  Lozan Görüşmelerinde Danışman olarak bulundu.

YAŞAR NABİ NAYIR  Üsküp, 1908-1981 Şair ve yazar

YESARİ ASIM ERSOY  (Bakınız Mustafa Asım)

YILDIZ ERUÇMAN  Selanik 1919  Pilot. Mübadelede ailesi ile birlikte İzmir Cumaovası’na iskan edildiler. Lise eğitimi esnasında havacılığa paraşüt ile başladı. Türk Kuşu’nda paraşüt eğitimi alarak “İlk Türk kadın paraşütçü” ünvanını aldı. Daha sonra Sabiha Gökçen tarafından pilot olarak eğitildi. Uzun yıllar THK’ da pilotluk ve eğitmenlik yaptı, pek çok havacı yetiştirdi, yaş haddinden dolayı THK’ dan emekli oldu.

ZEHRA KOSOVA, Kavala, 1910-2001 yazar, siyasetçi.

ZEKAİ APAYDIN  Graveşka / Bosna  1884-1947 Milletvekili, bakan, büyükelçi.

ZEKERİYA SERTEL, Ustrumca / Selanik 1890-1980 Cumhuriyet Gazetesi Kurucusu

ZÜBEYDE HANIM, Langaza / Selanik  1857-1923  Baş Mübadil. Ulu önderimiz Atatürk’ün Annesi. Bu nedenle, sayfamızı O’nun ve Atamızın fotoğrafı ile açıyoruz.

 

Saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Unutmayalım, unutturmayalım.

18 Nisan 2020 

 Bahadır Akkoyun

tcakkoyun@gmail.com

Not: İlaveler, eksiklikler ve düzeltmeler için lütfen katkıda bulununuz, mesaj gönderiniz.

     

  
300 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın